Tootjad

Jälgi meie tegemisi
Kajak

Mis on kajak?

Kajak on väike ja suhteliselt kitsas inimjõul töötav paat, mille liikuma panemiseks kasutatakse kahelabalist aeru. Traditsioonilisel kajakil on kinnine dekk, milles on üks või mitu kokpitiava. Iga aerutaja istub eraldi kokpitis ja ava katteks kasutatakse põlle, mis hoiab ära vee sattumise kokpitti. (Wikipedia, 2013)

Esimesed kajakid olid valmistatud ja kasutatud Ainu, Aleuti ja Eskimo jahimeeste poolt. Nad kasutasid kajakke jahtimiseks järvedel, jõgedel ja Põhja-Jäämere, Põhja-Atlandi, Põhja-Vaikse ookeani ning Beringi mere ranniku vetes. Esimesed kajakid olid valmistatud puidust või vaalaluu raamistikule tõmmatud hülge või mõne muu looma nahast. Lääne-Eskimod kasutasid põhiliselt puitraamistikku ja Ida-Eskimod luust, kuna nende piirkonnas puid ei kasvanud. Kajaki arvatav vanus võib olla umbes 4000 aastat. Põlisrahvad on kajaki ehituses põhinenud oma esivanetate kogemustel ja arendanud edasi enda kogemuste põhjal. Sellest tulenevalt on kajakkide disain erinevates piirkondades erinev.

Sõna "kajak" tuleneb inuiidi keelest qajaq (aleuudi keeles iqyax) ja tähendab "mehe paat" või "jahimehe paat". Tol ajal olid kajakid ehitatud personaalselt vastavalt mehele. Eskimo kajaki ehitajatel oli välja kujunenud spetsiifiline mõõdusüsteem. Kajaki tüüpiline pikkus oli kolm korda väljasirutatud käte pikkuse vahe ja kajaki laius mehe laius pluss kaks rusika laiust. Kajaki kõrgus oli rusika pikkus koos välja sirutatud pöidlaga. Need tüüpilised suurused on umbes 520 pikk, 51-56cm lai ja 18cm kõrge.

 

Milline erinevus on kajakil ja süstal?

Seiklusmatkade firma 360 giid Eric Hints on proovinud oma kodulehel seda vahet selgitada ja järgnevalt tsinteerin tema teksti:

See on vist asi mis kellelegi päris selge pole. Lühidalt võiks asjale läheneda järgnevalt. Sõna kajak on tulnud eskimo keelest ja tähendab jahimehe paati. Ehk ta oli jahipidamiseks, meestele, arktilistel meredel. Süst või süsta või ka sportsüst on arenenud/arendatud tuginedes kajakile ning on mõeldud peamiselt siseveekogudel sõitmiseks (nö. olümpia-aerutamine, süstaslaalom jne). Süstast edasiarendus on jällegi merel sõitmiseks mõeldud meresüst, mis sisuliselt on kajakk. Nii, et ring täis! Kanuu omab täiesti erinevat tausta ning tal puudub seos merega.

Selgituseks väljavõte Mereleksikonist:
Mereleksikon Tallinn 1996

Lk 129: kajakk (eskimo), süsta tüüpi väike püügipaat, mida nüüdisajal kasutavad eskimod ja aleuudid. Kujutab endast puust või luust sõrestikku, mis kaetakse mereloomade nahaga. Nahkkattes on istme kohal ava, mille saab rihmaga vöökoha ümber kinni tõmmata. Paat on u. 5m pikk, ühepaat (aleuutidel ka 2-3 paat). Kajakk on meestepaat, naistepaati nim. umiakiks. Paat on hästi kohandatud mereliikluseks - kiire, kahelabalise aeruga kergesti juhitav ja ümberminemine pole ohtlik. Eskimo kajaki eeskujul loodi sportsüst.

Lk 412: süst, nooljas kergmaterjalist (plastist, alumiiniumist, presendist) veesõiduk, mida kasutatakse peamiselt võistlusspordis (aerutamine, süstaslaalom) ja veematkamises. Kõlblik sõitma siseveekogudel (erand: eskimote kajakk ja umiak, millega sõidetakse ka merelahtedel). Süsta on pealt kinnine kuid süsturi jaoks on ümmargune ava, mis pärast tema kohaleistumist kaetakse veekindlast materjalist klapiga, vältimaks vee sissevalgumist. Süsta pannakse liikuma, tõmmates 2-labalise aeruga vaheldumisi kummaltki poolt süsta. Esimese nüüdisaegse süsta ehitas 1860 J. Macgregor (eeskujuks arvatavasti kajakk). Tavalisest suurem ja raskem (s.t. tormikindlam) on meresüsta. 1980.a. lõpul hakati neid valmistama ka Tallinnas.

Kust ma leiaksin endale kajaki?

Meie veebipoes on suur valik kajakke. Vaata siia!

 

Kuidas valida õiget kajakki?

Vaata meie lehekülge Sobiva kajaki valimine.


Ostukorv  

Tooteid pole

Saatmine 0,00 €
Kokku 0,00 €

Kassasse

VIDEOD